A A A A A

NACIONALNA ZAKLADA ZA RAZVOJ CIVILNOGA DRUŠTVA



Udruga slijepih Karlovačke županije je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.

INSTITUCIONALNA PODRŠKA STABILIZACIJI I/ILI RAZVOJU UDRUGA OSOBA S INVALIDITETOM (IP_24_4_OSI)

Nacionalna zaklada je vodeća javna institucija za suradnju, povezivanje i financiranje organizacija civilnoga društva u Republici Hrvatskoj koja u svom djelovanju od 2006. godine primjenjuje međunarodnu normu HRN ISO 9001:2008 za sustav kvalitete. Osnovana je s temeljnom svrhom promicanja i razvoja civilnoga društva u Republici Hrvatskoj. Radi ostvarivanja svoje temeljne svrhe, Zaklada pruža stručnu i financijsku potporu programima koji potiču održivost neprofitnog sektora, međusektorsku suradnju, građanske inicijative, filantropiju, volonterstvo, koji unapređuju demokratske institucije društva, kao i drugim programima kojima se ostvaruje temeljna svrha Zaklade.

Udruga slijepih Karlovačke županije od 01.07.2024. godine korisnica je institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge u programskom području „Institucionalna podrška stabilizaciji i/ili razvoju udruga osoba s invaliditetom (IP_24_4_OSI)“. Institucionalna podrška je odobrena s rokom izvršenja do 30. lipnja 2025. godine, s mogućnošću produljenja i potpisivanja ugovora o višegodišnjem financiranju do 30. lipnja 2027. godine.

Vrijednost podrške na razini godine: 31.841,00 eura

Putem institucionalne podrške ciljano se, na trogodišnji rok, ulaže u organizacijski razvoj i stabilizaciju udruga. Udruga slijepih Karlovačke županije ostvarila je pravo na institucionalnu podršku zahvaljujući činjenici da od svog osnutka provodi brojne programe i projekte kojima je cilj poboljšanje kvalitete življenja osoba s oštećenjem vida, te već niz godina provodi usluge usluge osobne asistencije tj. uslugu videćeg pratitelja za osobe s oštećenje vida. Udruga je započela sa sustavnim pružanjem socijalne usluge videće pratnje, te sukladno tome organizirala poseban odjel kojem rukovodi Tajnica udruge. Aktivnosti odjela i djelatnika regulirano je Pravilnikom o pružanju socijalne usluge, čime se osigurava sustav kvalitete pružanja te socijalne usluge. Udruga je postala korisnik digitalne aplikacije REKKOS, kojom se omogućava lakša komunikacija s ostalim pružateljima socijalnih usluga, te samim Zavodom. Na napredak u organizaciji znatno će utjecati i nova i jedinstvena digitalna baza podataka članstava koju uvodi Hrvatski savez slijepih. Navedene digitalne inovacije u radu Udruge, uz Pravilnike koji osiguravaju kvalitetu pružanja socijalnih usluga, značajno će utjecati na organizacijski napredak Udruge.
Udruga je temeljna članica Hrvatskog saveza slijepih, čime aktivno sudjeluje u kreiranju svih javnih politika i inicijativa vezanih za status slijepih osoba. Isto je posebice bilo aktualno prilikom izrade Prijedloga Nacrta Zakona o osobnoj asistenciji gdje se kroz aplikaciju e-savjetovanje, te kroz rad Saveza u radnim skupinama bitno utjecalo na izradu Zakona koji znatno utječe na poboljšanje kvalitete življenja slijepih osoba. Tajnica udruge je od listopada prošle godine članica Komisije za procjenu potreba korisnika za uslugom osobne asistencije za područne urede Zavoda za socijalni rad u Karlovcu, Dugoj Resi i Slunju čime se direktno utječe na kvalitetu provedbe komisijskog vještačenja i odobravanje broja sati koje osobe oštećenog vida ostvaruju na mjesečnoj bazi.
Kroz projektne aktivnosti, Udruga kontinuirano educira lokalnu javnost, posebice djecu i mlade o načinu komunikacije i ophođenja sa slijepim osobama, kroz edukativne programe ali i kroz primjenu tiskanih materijala. Posebice smo uključeni u aktivnosti lokalne zajednice, kroz apliciranje na natječaje gradskih tvrtki lokalnog područja, te natječaje lokalne i regionalne uprave i samouprave čime povećavamo utjecaj i međusobnu suradnju u lokalnoj zajednici. Udruga tiskanjem časopisa „Život slijepih“ objedinjuje sve aktivnosti Udruge i na taj način informira lokalnu zajednicu o mogućnostima, problemima i potrebama osobama s oštećenje vida. Udruga redovito ostvaruje kontakt s građanima, te intenzivno radi na senzibilizaciji putem društvene mreže Facebook, objavama na Internet portalima, te preko lokalnih radio i tv postaja.
Jedan od  elementa programa institucionalne podrške usmjeren je na zadržavanju zaposlenih osoba, te na dodatno zapošljavanje stručne osobe na poslovima uredske administracije kako bi se omogućila pravovremena uredska dokumentacija, ali ujedno i pružila usluga savjetovanja i podrška slijepim osobama u ostvarenju njihovih prava. 
Institucionalnom podrškom planirana su dva edukativna programa kojim se želi dodatno osigurati stručni napredak, zaposlenih osoba i upravljačkih tijela. Stalnim ulaganjem u obrazovanje i stručno usavršavanje osigurava se rast i razvoj Udruge.
Udruga slijepih Karlovačke županije nastaviti će rad na unapređenju razvoja organizacije i financijske održivosti, povećanju broja članova, povećanju broja volontera uključenih u aktivnosti udruge, uspostavljanjem suradnje i partnerskih odnosa s drugim organizacijama civilnog društva, odnosno međusektorskom suradnjom.